Powrót do listy

Motylica olbrzymia

Fasciola gigantica

Foto: Motylica olbrzymia
Wagi i miary
Długość od 30 do 75 cm
Opis zwierzęcia
Motylica olbrzymia (Fasciola gigantica) jest pasożytem z rodziny Fasciolidae, który atakuje wątrobę i drogi żółciowe swoich żywicieli. Jest jednym z dwóch głównych gatunków motylic odpowiedzialnych za fascjolozę, chorobę pasożytniczą dotykającą zarówno ludzi, jak i zwierząt. Fasciola gigantica jest większa niż jej bliska krewna, Fasciola hepatica, i może osiągać długość do 75 mm oraz szerokość do 12 mm.

Ten pasożyt występuje głównie w regionach tropikalnych i subtropikalnych Afryki, Azji oraz na Bliskim Wschodzie. Cykl życiowy Fasciola gigantica jest złożony i wymaga obecności pośredniego żywiciela – małża z gatunku Lymnaeidae. Dorosłe osobniki żyją w wątrobie i drogach żółciowych dużych ssaków, takich jak bydło, bawoły wodne, owce i kozy, powodując u nich chorobę znaną jako fascjolozę.

Rozwój motylicy rozpoczyna się od złożenia jaj przez dorosłe osobniki w drogach żółciowych żywiciela. Jaja są następnie wydalane z kałem do środowiska zewnętrznego. Po trafieniu do wody, z jaj wykluwają się larwy zwane miracydiami, które muszą szybko znaleźć i zarazić odpowiedniego małża, aby przejść do kolejnego etapu rozwoju. W ciele małża larwy przekształcają się w sporocysty, następnie w redie, a ostatecznie w cerkarie, które opuszczają małża i aktywnie szukają żywiciela ostatecznego, przyczepiając się do roślinności wodnej, gdzie przekształcają się w metacerkarie – postać zakaźną dla ssaków.

Kiedy żywiciel ostateczny zje zainfekowaną roślinność, metacerkarie przedostają się do jego przewodu pokarmowego, a następnie migrują do wątroby, gdzie dojrzewają do formy dorosłej i zaczynają cykl na nowo.

Infekcja Fasciola gigantica może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u żywicieli, w tym do uszkodzenia wątroby, anemii i obniżenia odporności. W przypadku ludzi, fascjolozę często nabywa się przez spożycie surowych lub niedogotowanych roślin wodnych zawierających metacerkarie. Diagnozowanie i leczenie fascjolozy u ludzi i zwierząt jest możliwe, jednak kontrola i zapobieganie chorobie wymaga zintegrowanych działań, w tym poprawy warunków sanitarnych i edukacji zdrowotnej.
Nowe zdjęcia zwierząt