Opis zwierzęcia
Pluskwa domowa (Cimex lectularius) jest niewielkim, jednak dość dobrze znanym pasożytem, który od wieków towarzyszy ludzkości. Dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj od 4 do 5 mm długości, mają owalne ciała spłaszczone z boków, co ułatwia im ukrywanie się w szczelinach oraz za tapicerką mebli. Ich barwa waha się od jasnobrązowej do ciemnobrązowej, a po spożyciu krwi stają się czerwonobrązowe. Pluskwy domowe nie mają skrzydeł, więc nie są w stanie latać, ale mogą szybko biegać.
Jedną z charakterystycznych cech pluskwy domowej jest jej rozwój przez stadium nimfy do dorosłego osobnika, który obejmuje kilka linień (zmian skóry). W ciągu swojego życia pluskwa przechodzi przez pięć takich stadiów, zanim osiągnie dojrzałość płciową. Do przejścia między kolejnymi etapami rozwoju niezbędne jest pobranie posiłku krwi. W związku z tym, pluskwy domowe są uważane za ektopasożyty, które żywią się głównie krwią ludzi, ale w przypadku braku dostępu do ludzkiego gospodarza mogą żerować także na krwi innych ciepłokrwistych zwierząt, takich jak ptaki czy nietoperze.
Pluskwy domowe prowadzą głównie nocny tryb życia. Dzień spędzają ukryte w swoich kryjówkach, a aktywne stają się w nocy, kiedy to wychodzą na poszukiwanie pokarmu. Są one zdolne do pokonywania stosunkowo dużych odległości w celu znalezienia gospodarza, co czyni je trudnymi do wykrycia i zwalczenia. Ich ukąszenia mogą powodować u niektórych osób reakcje alergiczne, takie jak swędzenie, zaczerwienienie czy obrzęk skóry, choć wiele osób może nie zauważyć, że zostało ugryzione.
Zwalczenie pluskiew domowych jest trudne i zazwyczaj wymaga profesjonalnej interwencji. Sposoby na walkę z tymi pasożytami obejmują stosowanie wysokich temperatur, zamrażanie oraz użycie specjalistycznych środków chemicznych. Kluczową kwestią w profilaktyce jest utrzymanie czystości i regularne kontrolowanie potencjalnych miejsc ich występowania, takich jak materace, ramy łóżek, za i w meblach, a także w miejscach takich jak skrzynki elektryczne czy za tapetami.
Mimo że pluskwy domowe nie przenoszą bezpośrednio chorób zakaźnych, ich obecność może znacząco wpływać na jakość życia ludzi, powodując stres, zaburzenia snu oraz problemy związane z utrzymaniem higieny osobistej i domowej. Walcząc z tymi pasożytami, ważne jest podejście kompleksowe, obejmujące nie tylko zwalczanie istniejących populacji, ale także zapobieganie ich ponownemu pojawieniu się.